
Čítanie je jedinou aktivitou, ktorá nikdy nie je strata času
.png)
Pamätáte si svoju prvú knihu? U mňa to bol pravdepodobne Môj Macík. Áno, patrím do generácie, ktorú k láske k knihám priviedol okrem iného príbeh Márie Rázusovej Martákovej o plyšovej hračke a jej osude.
Toto malé leporelo má dodnes svoje miesto v mojej knižnici. Hoci už ju dnes nezvyknem brávať do ruky, pravdepodobne sa jej nikdy nedokážem celkom vzdať. Je symbolom - kompasom na ceste vydláždenej tisíckami ďalších príbehov.
Čítanie sa stalo súčasťou mojej identity už v čase, kedy som sa písmenká ešte len učila rozoznávať. A zostáva to tak dodnes. Čítanie ma fascinuje, fascinuje ma schopnosť prevádzať naše myšlienky na text. Schopnosť uchovávať v písomnej podobe naše vedomosti, fantázie i túžby.
Je to jeden z najväčších darov, ktoré sme ako ľudstvo dostali. A bola by neskutočná škoda naň zabudnúť- Nemyslíte?
01.
Tiché čítanie bolo po stáročia považované za čudáctvo
KRÁTKO Z HISTÓRIE ČÍTANIA

Čítanie je pre nás samozrejmosťou. Túto schopnosť si osvojíme vo veku 6-7 rokov a od tej chvíle nás sprevádza po celý život. A hoci sa intenzita a čas, ktorý čítaniu venujeme v rôznych oblastiach sveta a v rôznych vekových kategóriách veľmi líši, dá sa obecne povedať, že žijeme vo veku požehnanom gramotnosťou.
RÝCHLA NAVIGÁCIA

No nebolo tomu tak vždy. Dnes si to ťažko predstaviť, ale ešte v 18. storočí nebola celosvetovo väčšina ľudí obdarená touto schopnosťou.
Prečo a kedy sme začali čítať?
História čítania je prirodzene úzko spojená s históriou písma. Ak oprášime učebnice dejepisu a naše vedomosti, pravdepopdobne si väčšina z nás dokáže spomenúť na pojmy ako klinové písmo a hieroglify. Pokusy o zachytenie sveta okolo nás pomocou znakov však existovali ešte ďaleko pred nimi.
Ľudia začali pôvodne používať rôzne symboly a značky z rýdzo praktických dôvodov. Zaznamenávali si, kedy zver privádza na svet mladé, v akom období tiahne krajinou, či kedy je úroda rôznych plodín. Až neskôr prišli na rad označovania majetku, finančné záznamy a náboženstvo.
Písanie a čítanie zaznamenalo v Európe mohutný rozmach s príchodom antiky. Staroveký Rím aj Grécko boli liahňou literatúry, ale aj mnohých zákonov a dokumentov. A hoci už starovekým Grékom a Rímanom vďačíme za diela ako Antigona, Illias a Odysea, na pravý rozmach čítania sme si museli ešte pár storočí počkať...
Čítali sme iné veci a... inak
V minulosti bolo čítanie vymedzené nielen výberom témy. Aby sme však boli celkom úprimní, o výbere sa nedá hovoriť. Mohli ste sa maximálne rozhodnúť, či oblečiete kňažské rúcho a začítate sa do biblie a životopisov svätých, alebo či sa stanete úradníkom a budete sa do nekonečna vŕtať v záznamoch o majetku a dlhoch.
V staroveku sme dokonca aj čítali inak. Podľa niektorých prameňov bola schopnosť čítať potichu považovaná dokonca až za nadprirodzenú. Keď si Alexander Veľký v roku 330 pre Kristom prečítal potichu list od svojej matky, ostali jeho vojaci údajne pozerať v nemom úžase. Hoci dnes je čítanie väčšinou veľmi intímnou zábavou, ktorá sa odohráva obvykle len a len v našej mysli, starovekí učenci považovali tiché čítanie za naozaj veľmi podivný zvyk.
Podobne aj čítanie v posteli je pomerne novodobým zvykom. Nie je tomu tak dávno, čo sa toto konanie považovalo za skutočne nemravné a nemorálne. Jedným z možných vysvetlení je fakt, že začítať sa do skvelej knihy môže znamenať pozabudnúť na manželské povinnosti. Ďalšie vysvetlenie operuje s teóriou o nebezpečnosti sviečok...
Čítať si v posteli bolo ešte v 18. storočí považované za nemorálne
História čítania a kníh je plná aj ďalších fascinujúcich príbehov a zaujímavých historiek. Nedá mi nespomenúť aspoň niekoľko ďalších pikošiek z môjho "čitateľského denníka".
Vedeli ste?
-
Prvú knižnicu by sme mali hľadať na území dnešného Iraku. Vďačíme za ňu Asýrčanom. Vznikla už v 7. storočí pnl a bola pochopiteľne plná hlinených tabuliek.
-
Interpunkcia sa do písma dostala v období až cca 200 rokov pnl
-
V Mezopotámii považovali vtákov za posvätných, pretože odtlačky ich nôh pripomínali klinové písmo. Ak vták kráčal po zemi a zanechával odtlačky, bolo to považované za správu od boha, ktorá však ešte len čaká na svoje rozlúštenie.
-
Čínsky cisár Shih-Huang Ti chcel spáliť všetky písomnosti, ktoré vznikli pred jeho nástupom k moci, aby sa história začínala ním.

02.
Povez mi, čo čítaš
INŠPIRÁCIE Z VIP KNIŽNÍC
Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že kniha je old school zábava, pravdou je, že i dnes je medzi slávnymi a úspešnými ľuďmi nemálo vášnivých čitateľov. Necháte sa inšpirovať ich prikladmi?
Warren Buffett
Známy podnikateľ a finančník číta denne. Jeho doménou sú predovšetkým noviny. Údajne sa im denne až 6 hodín. Okrem nich prečíta denne asi 500 strán rôznych finančných dokumentov. Odpoveď na otázku, kde berie všetky informácie a podklady pre chod svojho impéria.
Bill Gates
O zakladateľovi Microsoftu je známe, že každý rok prečíta asi 50 kníh. Medzi nimi nechýbajú populárno-náučné, obdorné tituly, ale ani beletria.
Elon Musk
O ďalšej známej tvári svetových rebríčkov úspešných podnikateľov sa hovorí, že už vo veku 9 rokov prečítal celu Encyklopédiu Britanica a že sa čítaniu ďalej aktívne venuje niekoľko hodín denne. Navyše je o ňom známe, že ovláda rýchločítanie. Konzumuje tak knihy asi 3x rýchlejšie než je bežný priemer.
Mark Zuckenberg
Zoznam vášnivých čitateľov by nebol kompletný bez šéfa Facebooku. Údajne prečíta v priemere jednu knihu za týždeň. A hoci by ste čakali najmä knihy z oblasti technológií, či podnikania, pravdou je, že Markov záber je podstatne širší. Rád si prečíta veci o histórii, jednotlivých krajinách, etnitách a podobne.
Oprah Winfrey
Oprah vo svojej show pravideľne odporúča knihy, ktoré jej prešli rukami a zaujali ju. Za 25 rokov ich bolo neúrekom, vrátane jej vlastnej.
Jeff Bezos
Aj šéf Amazonu patrí k vášnivým čitateľom. V jeho čitateľskom denníku by ste našli tisíce kníh z najrôznejších oblastí - rád si prečíta inšpiratívne tituly, knihy, ktoré ho posúvajú vpred v podnikaní, ale aj vyslovenne oddychové knihy len tak pre zábavu.
Stephen King
Aj jeden z najznámejších autorov hororových kníh na svete je zapáleným čitateľom. Sám tvrdí, že aby človek mohol dobre písať, musí aj veľa a rád čítať. Bez knihy ho takmer neuvidíte. Novú si vyberie hneď ako dočíta tú predchádzajúcu.

04.
Čítam, čítaš, čítame
ŠTATISTIKY A FAKTY O ČÍTANÍ, KTORÉ VÁS MOŽNO PREKVAPIA
RÝCHLA NAVIGÁCIA
Pre nás je čítanie tak prirodzené, že máme pocit, že vlastne ani o nič nejde. Stačí si však uvedomiť, že ešte pred 200 rokmi bolo negramotných vyše 50% obyvateľstva aj v našich zemepisných šírkach... A že aj dnes - v 21. storočí sú na Zemi krajiny, kde to tak je dodnes.
Ak si práve toto uvedomíme, možno budeme možnosť ponoriť sa do príbehov a stráviť čas s peknou knihou, vnímať ako skutočne povznášajúci a výnimočný dar, ktorý nás navyše robí lepšími.
05.
Čítanie nie je veda. Alebo je?
TROCHU INÝ POHĽAD SVET ČÍTANIA
RÝCHLA NAVIGÁCIA
Múdri ľudia na tomto svete si už dávnejšie všimli, že tí, čo aktívne čítajú to majú v živote tak povediac o niečo ľahšie - sú úspešnejší, viac zarábajú a s problémami si dokážu skôr poradiť. A to si pochopiteľne zaslúži poriadne presnúmať... Práve preto sa téme čítania venuje celý rad vedcov, ktorý tento fenomén skumajú. A k čomu dospeli?
Čítanie je tu s nami asi 5500 rokov. Na druhej strane reč ako taká je ďaleko staršia - odhadom 50.000 až 2 milióny rokov. V praxi to znamená, že náš mozog nemal ešte dostatok času, aby sa na túto novú aktivitu adaptoval. Preto často považujeme čítanie za ťažké a predstavuje pre nás výzvu.
.png)
Čítanie vyžaduje spoluprácu viacerých oblastí mozgu - od verbálnych, kognitívnych, až po zmyslové vnímanie. Vďaka tomu sme schopní rozoznávať jednotlivé písmenká a porozumieť písanému textu.

8 základných zručností
KTORÉ K ČÍTANIU POTREBUEME
Dekódovanie
Schopnosť napodobiť zvuk a zopakovať slovo, hoci sme ho ešte nevideli napísané
Súdržnosť
Schopnosť spájať jednotlivé myšlienky do nadväzujúcich viet
Porozumenie
Fonetika
Schopnosť rozoznať spojenie medzi zvukom a písmenkom
Slovná zásoba
Skopnosť chápať význam slov, ich definícia a kontext
Schopnosť pochopiť čítaný text - spojenie čítaného textu s tým, čo už pozná
Zdôvodnenie
Schopnosť vyvodiť z čítaného textu záver a spojiť nové informácie s už existujúcimi
Plynulosť
Schopnosť čítať nahlas, plynulo, primeranou rýchlosťou a s porozumením čítaného textu
Pozornosť
Schopnosť koncentrácie a udržania pozornosti na čítaný text
Rôzne texty, rôzne spôsoby čítania
OSVOJTE SI MODERNÉ TECHNIKY ČÍTANIA
SQ3R
Sofistikovaná metóda, ktorá pozostáva z piatich za sebou nasleducích krokov s cieľom maximalizovať mieru porozumenia textu
Kedy túto metódu použiť?
-
pri komplikovanejších štrukturovaných textoch
-
pri učení
Skimming
Metóda určená na nájdenie konkrétnej informácie v rámci textu. Ideálna v prípade, že už poznáte obecný kontext a text jednoducho "preletíte"
Kedy túto metódu použiť?
-
popisy produktov
-
návody
-
rýchly prieskum
Scanning
Rozšírená metóda čítania na konzumáciu denných informácií menšieho významu. Skenovanie hlavných informácií v texte
Kedy túto metódu použiť?
-
nákupný zoznam
-
zoznam článkov na webe
-
menu v reštaurácii
Aktívne čítanie
Umožňuje hlbšie porozumieť čítanému textu. Je vhodné pri textoch, o ktorých potrebujeme kriticky rozmýšľať a dobre im rozumieť
Kedy túto metódu použiť?
-
nové materiály
-
materiály, ktorým potrebujeme porozumieť
Detailné čítanie
Dôsledná analýza a čítanie slovo po slove. Každé slovo sa konzumuje pomaly a s cieľom porozumieť významu aj kontextu.
Kedy túto metódu použiť?
-
detailné prieskumy
-
medicínske záznamy
-
poézia
Štruktúrované hodnotenie
Metóda, pri ktorej text rozdeľujeme do štruktúr a kapitol - či už v hlave alebo v poznámkach na papieri
Kedy túto metódu použiť?
-
pri učení
-
pri syntaxe informácií z viacerých zdrojov
Ako sa stať zdatnejším čitateľom?
EŠTE VIAC K TEJTO TÉME

Chceme tvoriť dobrý obsah, ktorý vás bude baviť. Budeme vďační, ak našu snahu podporíte. Ďakujeme!



(C) 2023 SwagMaq.com, Zdroje: Wikipedia.org, Bookriot.com, Quora.com, SAV, Global English Editing, Planet Spark, Martinus.sk, Guinessova kniha rekordov, Speechify, Blinkist Magazine, Foto: Shutterstock.com, PxHere.com, Pexels.com. Autor: Text, dizajn - Marcela Said