Sú populárnejšie klasické knihy alebo elektronické?
Aj napriek naustálemu technologickému pokroku, v obľube hrajú stále prvé husle klasické knihy. Neopakovateľný pocit obracania stránok a vôňa tlačiarenskej farby ani ten najdokonalejší displej elektronickej čítačky kníh nenahradí. Tvrdí to až 66% aktívnych milovníkov kníh.
Aká je najdlhšia kniha?
Hľadanie strateného času od Marcela Prousta. Je zapísana v Guinessovej knihe rekordov ako kniha s najväčším počtom písmen. V originálnej verzii ich je v tomto diele celkom 9.609.000
Ktorú knihu trvá najdlhšie prečítať?
Najviac sa potrápite s Hrami o tróny. Štatisticky trvá ich čítanie asi 98 hodín.
Ako rýchlo čítame?
V priemere sme schopní prečítať asi 240 slov za minútu, ak čítame potichu. Aj rýchlosť čítania je možné trénovať, rovnako ako ktorékoľcwk iné schopnosti. Poctivým tréningom sa vieme dopracovať k rýchlosti až 1.000 slov za minútu.
Ako dlho by trvalo prečítať všetky knihy?
Nerobte si nádeje. Toto sa vám asi nepodarí. A to ani v prípad, že by ste čítali rýchlosťou Elona Muska. Pri priemernej dĺžke života 79 rokov a priemernej rýchlosti čítania to nevychádza ani náhodou. Prečítať všetky knihy by totiť zabralo viac ako 1,7 milióna rokov. Nehovoriac o tom, že neustále pribúdajú ďalšie a ďalšie...
Ktorá generácia číta najviac?
Asi vás neprekvapí, že množstvo prečítaných kníh od generácie ku generácii klesá. Najviac kníh prečítajú Boomeri, najmenej príslučníci Gen Z. Na čase sa zamyslieť na tým, ako deti priviesť späť k láske k čítaniu.
Kde si môžeme prečítať najdlhšiu vetu?
Za tú vďačíme Victorovi Hugovi. V Bedároch sa mu podarilo vyčarovať vetičku, ktoré v originále obsahuje celkom 823 slov. Mňam...
Je vhodnejšie čítať literatúru faktu alebo beletriu?
Každý typ knihy má svoj význam. Literatúra faktu pochopiteľne podporuje náš rozhľad a úroveň vedomostí. Na druhej strane fikcia a beletria zase podporuje schonosť empatie a upokojuje našu myseľ oveľa viac ako náučná literatúra.
Za aké knihy utrácame najviac?
Ak sa chystáte napísať knihu, stavte na romantiku a erotiku. Tento žáner generuje príjmy až dvakrát také ako ďalšia kategoria. V roku 2021 utratili zákazníci za romantickú a erotickú literatúru 1,44 miliardy dolárov. Nasledovali detektvívky so 728 miliónami, literatúra pre osobný rozvoj a náboženstvo do 720 miliónmi, fantasy a science-fiction s 590 miliónmi, a horory s 79 miliónmi.
Je čítanie zdravé?
Nepochybne. Čítanie má množstvo zdravotných benefitov. Okrem zjavného vplyvu na naše duševné zdravie, pohodu a vyrovnanosť, vplýva dokonca aj na zdravie telesné - zvižuje krvný tlak, vyrovnáva srdečný rytmus, uľahčuje zaspávanie a znižuje úroveň stresu. To je len jeden z mála dôvodov, prečo siahnuť po knihe.
EŠTE VIAC K TEJTO TÉME

Chceme tvoriť dobrý obsah, ktorý vás bude baviť. Budeme vďační, ak našu snahu podporíte. Ďakujeme!



(C) 2023 SwagMaq.com, Zdroje: Wikipedia.org, Bookriot.com, Quora.com, SAV, Global English Editing, Planet Spark, Martinus.sk, Guinessova kniha rekordov, Speechify, Blinkist Magazine, Foto: Shutterstock.com, PxHere.com, Pexels.com