top of page
Beautiful landscape of lavender fields at sunset near Sault, Provence-France.jpg

Vždy, keď Boh začne pochybovať o svete, spomenie si, že stvoril Provence...

 
 

FREDERIC MISTRAL

Sladká Provence - láka nás vôňou levandule, cesnaku a vína. Dekadentná a romantická súčasne. Stelesnenie francúzskej elegancie a lásky k životu.

zlatý ornament

Kde hľadať raj menom Provence?

Len ťažko uveriť, že sa nájde na svete človek, ktorý by o kraji levandule a skvelého jedla nepočul. Veď aj Alexander Dumas Provence miloval. Avšak pre tých, ktorým učarovala francúzska filozofia života viac, než zemepis, doplníme, že Provence sa nachádza na juhovýchode Francúzska.

 

Encyklopedia Britanica (1) tento región definuje ako historický a kultúrny región, ktorý zahřňa departmenty Bouches-du-Rhône, Vaucluse, Alpes-de-Haute-Provence a Var.

ilustrácia levanduľa v kvetináči
Mapa Provence
ilustrácia bicykel
zlatý rámček
ilustrácia trsy levandule
ilustrácia kus papiera

Meno Provence pochádza z latinského Provincia Romana... jednoducho Provincia Ríma

Od čias dávno pred Ceasarom až po Ludvíka

Tak ako väčšina oblastí stredomoria, aj Provence vďačí za svoj rozmach najmä starovekému Rímu. Osídlenie v tejto oblasti však bolo zaznamenané už dávno pred príchodom Ríma. 

Vďaka priaznivým klimatickým  podmienkam patrí oblast dnešnej Pravence medzi najskôr obývané oblasti Európy vôbec. Najstaršie pozostatky hovoria o prítomnosti ľudí už v období cca 1 mil rokov pnl. 

Nedá sa však povedať, že život na pobreží Stredozmného mora bol už od počiatkov osídlenia prechádzkou ružovou záhradou. Treba si pripomenúť, že v období paleolitu bola Zem vystavená až dvom dobám ľadovým, v dôsledku ktorých sa neustále menili hladiny morí (2). Pre oblasť dnešného Provence to znamenalo, že raz bola zaplavovaná vodou, inokedy sa jej územie výrazne zväčšilo, no bolo vystavené erózii.

 

Toto obdobie dodnes pripomína jedna z najpozoruhodnejších pamiatok pravekého osídlenia v oblasti Provence. Ide o siet jaskyní Cosquer, ktoré sa nachádzajú pod úrovňou Stredozemného mora. Boli objevené až v roku 1985 (3) a ich steny sú posiate viac než 20.000 rokov starými kresbami zvierat a obrysov ľudských rúk.  

ilustrácia levanduľová kytica
fotografia z jaskynnou maľbou

Foto: Cosquer Mediterranée

Po tom, čo sa počasie umúdrilo, klíma sa ustálila a hranice mora sa prestali neustále meniť, stala sa táto oblasť pre život mimoriadne atraktívnou. Bez prestania sa tu striedali kmene, ktoré lákala úrodná půda, mierne podnebie, i dostatok prírodných zdrojov. Blízkosť mora znamenala aj prísun čerstvých rýb a tak sa z juhovýchodnej oblasti Pyrenejského poloostrova stalo obľúbené miesto takmer pre všetkých, ktorí o ňom v danom čase vedeli... 

Keď zavítali do kraja Gréci... 

Bolo 7. storočie pnl a z Rodhosu sa do oblasti dnešného Provence dostali Gréci. Ich prvým trvalým sídlom sa stala Massalia, ktorá neskor prerástla do dnešného Marseille. Toto prístavné sídlo sa pod vedením Grékov stalo bohatým prístavom a dôležitým obchodným centrom na pobreží Stredozemného mora. 

Massalia bola vo svojom čase tak významná, že zakladala vlasné malé kolónie, razila mince, ktoré sa našli po celej Gálii a jej vplyv siahal hlboko do vnútrozemia. Neustále ju však ohrozovali Ligurčania i Keltské kmene, ktoré sa v tom čase rozpínali na území dnešného Francúzska. Preto sa obyvatelia Massalie obrátili v 2. storočí pnl o pomoc k novej veľmoci - k Rímu. A súboj Aterixa a Obelixa s Ceasarom sa mohol začať... 

Pochopiteľne čarovný nápoj zostal len legendou a Rimania v oblasti nastolili nový poriadok. A to hneď 3x. Zdalo sa, že nič nebráni ďalšiemu rozvoju Massalie. To však bolo len do chvíle, kým sa nerozkmotrili dvaja rímski velikáni - Ceasar a Pompeius. Massalia mala totiž tú smolu, že si v tomto spore zvolila zlú stranu - tú Pompeiovu... S jeho porážkou stratila aj Massalia svoj politický vplyv a moc. 

ilustrácia ceasar

Výsledkom bola tvrdá romanizácia. Rimania v oblasti postavili nebývalé množstvo monumentov a stavieb. A aby bolo jasné, kto tu pánom a kto o všetkom rozhoduje, začali oblasť označovať ako Provincia Romana.  

A skutočná história Provence začína...

Úpadok Ríma

Provence napádajú germánske kmene a vplyv Ríma sa začína pomaly rúcať. Vo 4. storočí je posledný rímsky cisár na tomto území, Konštantín, nútený sa utiahnuť do Arles. Až sa nakoniec vplyv Ríma v 5. storočí celkom vytráca... 

ilustrácia drevená tabuľa

257

ilustrácia trsy levandule
ilustrácia trsy levandule
ilustrácia trsy levandule
ilustrácia trsy levandule
ilustrácia trsy levandule
ilustrácia trsy levandule
ilustrácia trsy levandule

Čo pozrieť a zažiť
pri návšteve

Provence

Čo by bola návšteva Provence bez slnečných rán na vidieku a výletov na bicykli. Zobudiť sa v romantickom sídle, kde za otvoreným oknom rozvoniavajú lány levandule, raňajkovať chrumkavú bagetu od miestneho pekára a voňavú kávu a s úsmevom vítať každý nový deň. "Bonjour, Provence... Tak kam sa pozrieme dnes?"

Národný park Calanques, Marseille

Očarujúci div prírody na pobreží okolo Marseille. Zátoky, ktoré môžete obdivovať pri prechádzke alebo loďou, ale aj mnoho prírodných scenérií a chránených živočíšnych druhov, ktoré inde nenájdete. Národný park sa nachádza medzi Marsaille a Cassis, kde masív Calanques vytvára skutočne jedinečnú prírodnú scenériu. Oblasť je rajom aj pre potápačov.  

Pápežský palác, Avignon 

Keď v 15. storočí Rímom zmietali nepokoje, stal sa Avignon na niekoľko storočí sídlom pápeža. Za svoje sídlo si hlava cirkvi zvolila Avignon. Vystriedalo sa ich tu dovedna 9 (4).  Zo sídla pápeža sa postupnými prestavbami a prístavbami stala najväčšia gotická stavba na svete a ako taká rozhodne stojí za pozonosť, nielen kvôli svojej pompéznosti, ale aj pre unikátne fresky, nádherné záhrady a ďalšie unikátne pamiatky za múrmi paláca.

pápežský palác avignon

Foto: Artur Staszewski/Flickr

chŕlič vody aix en provence

Foto: Needpix.com

zlatý rámček

Fontány v Aix en Provence

Mesto Aix en Provence je označované aj ako mesto tisícov fontán. Údajne ich nikto nebol schopný spočítať a nájdete ich doslova na každej križovatke a kruhovom objazde. Zdá sa to byť ako dobrá výzva pokúsiť sa práve o zistenie ich presného počtu. Len pozor, aby nepribudli ďalšie, kým budete rátať. Tradícia siaha až k Rimanom, ktorí tu vďaka termálnym prameňom založili prvé kúpele.

Rímsky aquadukt Pont du Gard neďaleko Avignonu

Monument z čias Ríma, postavený v prvom storočí. Ide o takmer 50 metrov vysokú stavbu z vápenca, ktorá privádzala vodu až do 50 km vzdialeného regiónu. Tento aquadukt je najvyšší a súčasne najzachovalejší z rímskych vodných kanálov (5). V roku 1985 bol zanesený do zoznamu pamiatok UNESCO ako chránené dedičstvo. 

Pont_du_Gard_near_Avignon,_8_May_2014.jpg

Foto: Wikimedia Commons

Kaňon Gorges du Verdon a jazero Lac Sainte-Croix

Via ako 25 km dlhý riečny kaňón, ktorý môžete obdivovať pri horskej túre po štítoch hôr, ktoré ho obklopujú, ale aj plavbou po rieke. Tá ústí v umelom jazere, ktoré jr strediskom vodných športov.

Image by Antony BEC

O kúsok viac

Provence

zlatý rámček

Použité zdroje: 

(1) Britannica.com: Provence; (2) Wikipedia.org: Provence; (3) Conquence Mediterranee; (4) Palais-des-papes.com; (5) Wikipedia.org - Pont du Gard; (6) Celebrity Cruises: What to Eat in Provence; (7) Wikipedia.org: Émile Loubet; (8) YoungLiving.com; (9) Cache Creek Lavender; (10) National Library of Medicine: Koulivand PH, Khaleghi Ghadiri M, Gorji A. Lavender and the nervous system. Evid Based Complement Alternat Med. 2013;2013:681304. doi: 10.1155/2013/681304. Epub 2013 Mar 14. PMID: 23573142; PMCID: PMC3612440.

Tell me about new Swags by mail

 
 
 

Thanks for subscribing!

bottom of page