
Levanduľa sa do oblasti Provence dostala vďaka Rimanom. Tí ju používali pre jej nezameniteľnú vôňu do kúpeľov alebo k prevoňaniu bielizne. Aj dnes zostáva jej použitie prevažne v oblasti kozmetiky. No svoju cestu si našla aj ako doplnková surovina pri príprave niektorých dezertov.

Kedy sa vybrať
do
za levanduľou?
Provence
jún - júl

Cesta levandule naprieč rannou históriou


História levandule siaha ďaleko do minulosti. Predpokladá sa, že levanduľa pochádza z oblasti blízkeho východu okolo Stredozemného mora, kde je koniec koncov dodnes najviac zastúpená.
Prvé písomné zmienky o tejto bylinke sú viac ako 2500 rokov staré. Už starovekí Egypťania ju hojne používali k príprave parfumov, kúpeľových olejov, či rôznych mastí, Zámožní Egypťania používali zmes levanduje a včelieho vosku. Takto pripravené voňavé guličky vosku umiestňovali pod parochňu, kde sa teplom roztopili a šírila tak okolo svojho nositeľa vôňu (9). Okrem toho bola levanduľa v Starovekom Egypte hojne používaná aj pri balzamovaní múmií. Podľa historických prameňov bola vôňa levandule dokonca stále prítomná a citeľná pri otvorení Tutanchamovej hrobky.


Starovekí Gréci na to šli na rozdieľ od Egypťanov od podlahy. Voňavú zmes na báze levandule nenatierali na hlavu, ale na nohy. Filozof Diogenes to komentoval nasledovne: "Ak umiestnim vôňu na hlavu, pôžitok z nej budú mať len vtáky. Ak natriem nohy, bude sa vôňa šíriť smerom hore -- priamo k môjmu nosu."
Rimania zasa vypozorovali, že levanduľa nielen krásne vonia, ale aj odpudzuje hmys. Začali ju teda používať aj ako účinnú ochranu proti niektorým druhom hmyzu. Navyše zaznamenali aj prvé použitie levandule ako lieku - najmä na menštruacné kŕče, podráždený žalúdok, či uhryznutie hmyzom.
Stredovek znamenal ústup používania levandule. Jej pestovanie sa uchýlilo za múry kláštorov. Na návrat na výslnie si musela niekoľko storočí počkať. Avšak od tej chvíle nás sprevádza bez prestávky ...

Pestujeme levanduľu
Hoci tie najväčšie a najslávnejšie levanduľové polia nájdeme práve v Provence, aj u vás homa môže záhrada rozvoniavať omamnou vôňou levandule.
.png)
Pôda
Ideálna je ľahká a dobre priepustná pôda.
.png)
Voda
Pri pestovaní vonku postačuje lenvaduli zálievka v podobe zrážok.

Slnko
Levanduľa obľubuje slnečné lúče. Slnko by malo byť min. 6 hodín.
Levanduli sa najviac darí v oblastiach s miernym letom a miernymi suchými zimami (8). Nájdeme ju okrem Provence aj v ďalších oblastiach v okolí stredozemného mora a tiež v niektorých oblastiach Ruska, USA, či v severnej Afrike.
V skutočnosti existuje viac ako 30 druhov levandule, ktoré sa delia do 4 hlavných kategórií:
-
Lavender angustofolia - tzv. anglická - je odolná voči mrazu
-
Lavender stoechas - má veľky vzrast, zelonosivé listy a veľmi intenzívnu vôňu - je označovaná aj ako francúzska levanduľa
-
Lavender latifolia - je druh stredomorskej trávy
-
Lavender intermedia - ide o sterilného kríženca medzi anglickou a francúzskou levanduľou
Tipy pre pestovanie levandule


Levanduľa
& krása

Tonizuje a upokojuje pleť
Levanduľa pôsobí upokojujúco nielen na našu myseľ, ale aj na naše telo a pokožku. Toho sa dá využiť v podobe upokojujúcej levanduľovej pleťovej vody, či krémov. Pleť je po ošetrení levanduľou hladká a bez začervenania.
.png)
Podporuje rast vlasov
Levanduľa dokáže svojimi upokojujúcimi látkami šetrne ošetriť aj pokožku hlavy. Odstraňuje podráždenie. Pravideľná masáž pokožky hlavy levanduľovým olejom pokožku hlavy upokojuje a súčasne stimuluje rast vlasov.
.png)
Dá sa použiť v rôznych formách
Pre použitie v kozmetike a starostlivosti o telo, pleť a vlasy sa najčastejšie používa levanduľová voda alebo levanduľový olej. Využiť sa dajú však aj priamo samotné kvety levandule - čerstvé aj sušené - napríklad pridaním do kúpeľa.
Levanduľa pre zdravie
PROTI STRESU AJ PROTI PARAZITOM
V prípade medicínskeho využitia levanduje nie je možné nespomenúť Perziu a meno starovekého učenca, ktorý je dodnes považovaný za zakladateľa mnohých princípov modernej medicíny. Išlo pochopiteľne o Abu Ali Sini, alias Avicenu, ktorý v 1. storočí na Blízkom východe rozvinul mnoho liečebných postupov - vrátane používania levandule, napríklad pri liečbe epilepsie, či záchvatov migrény.
Tradične sa levanduľa používala už po stáročia pre svoju intenyívnu vôňu ako súčasť mastí a prípravkov na potláčanie telesného pachu, ale tiež na dezinfekciu a boj proti parazitom. Jej vôňa pôsobí uvoľňujúco, preto sa používala pre navodenie relaxácie. No liečitelia si včimli, že pomáha aj pri popáleninách, uštipnutí hmyzom a rôznych kŕčoch.
Podľa štúdie Levanduľa a nervový systém (10) uverejneniej v roku 2013 na stránkách National Library of Medicine má levanduľa okrem tradičných foriem využitia aj nebývalý vplyv na celý nervový systém.
Pribúdajú dôkazy naznačujúce, že levanduľový olej môže byť vďaka svojim sedatívnym a antidepresívnym účinkom tiež účinným liekom pri liečbe viacerých neurologických porúch.

Ako si vyrobiť levanduľový olej?
Do hrnca dajte olivový alebo iný kvalitný olej a obraté kvietky levaduľe. Dobre premiešate, aby boli kvietky celkom ponorené. Hrniec vložte do vodného kúpeľa a začnite zohrievať. Varte až tri hodiny - priebečne kontrolute, aby sa voda nevyvarila a prípadne premiešajte, aby sa všetky silice uvoľnili. Nechajte vychladnúť a potom dôkladne sceďte a uskladnite v tmavej nádobe.
Podľa uvedenej štúdie by levanduľa mohla mať význam aj pri liečbe Alzheimerovej choroby, V súčasnosti sa využíva najmä sedatívny a anidepresívny účinok levandule. A to formou aromaterapie, či už inzalovaním perorálne alebo inzalovaním. Takto používaný levanduľový lej má veľký význam pri liečbe úzkostných porúch.



Recepty s levanduľou
PUSTITE LEVANDUĽU DO KUCHYNE


Levanduľa patrí celosvetovo k napopulárnejším aromatickým bylinkám vôbec. Našla si cestu aj k príprave rôznych jedál - dezertov, šalátov i mäsa. Ide o príbuznú mäty, čomu zodpovedá i jej chuť a vôňa. V tomto bode však treba nadšeným kuchárom pripomenúť, že v kuchyni sa používa obvykle len určitý druh levandule - s nižším obsahom esenciálnych olejov. Vďaka tomu vaše recepty nebudú chutiť ako mydlo. A čo si s levanduľou môžete pripraviť?
01
Levanduľová zmrzlina

Všetci milovníci leta sa určite potešia. Do zmrzliny sa levanduľa veľmi dobre hodí. Je jemne ochutená, krémová a navyše krásne vyzerá. Vďaka pridaniu levaduľových kvetov má jemný mätový nádych.
02
Levanduľová limonáda
Levanduľa skvele ladí so sviežosťou citrónov. Ak ich skombinujete v limonáde, doplníte ľadom a prípadne trochou hnedého cukru, máte skvelé letné osvieženie.
03
Levanduľové muffiny
Jednoducho doplňte svoj obľúbený recept na muffiny o levanduľu a máte jedinečný luxusný dezert. Výborne sa kombinuje s kyslími druhmi ovocia.
04
Levanduľové brownies
Aj čokoláda s levanduľou skvele ladí. Vďaka tomu ju môžete pridať napríklad aj do svojho obľúbeného receptu na lahodné brownies.
EŠTE VIAC K TEJTO TÉME

Chceme tvoriť dobrý obsah, ktorý vás bude baviť. Budeme vďační, ak našu snahu podporíte. Ďakujeme!



Použité zdroje:
(1) Britannica.com: Provence; (2) Wikipedia.org: Provence; (3) Conquence Mediterranee; (4) Palais-des-papes.com; (5) Wikipedia.org - Pont du Gard; (6) Celebrity Cruises: What to Eat in Provence; (7) Wikipedia.org: Émile Loubet; (8) YoungLiving.com; (9) Cache Creek Lavender; (10) National Library of Medicine: Koulivand PH, Khaleghi Ghadiri M, Gorji A. Lavender and the nervous system. Evid Based Complement Alternat Med. 2013;2013:681304. doi: 10.1155/2013/681304. Epub 2013 Mar 14. PMID: 23573142; PMCID: PMC3612440.